جهان جنسي مؤمنان معذب
نيما نامداري


جهان جنسي‌اي كه نسل من در آن باليده، جهاني غيرطبيعي است. گمان مي‌كنم يكي از معدود قضاوت‌هاي مشترك ميان هم‌نسلان من مستقل از باورهاي عقيدتي و سياسي و خاست‌گاه طبقاتي، همين اعتقاد به غيرطبيعي‌بودن جهان جنسي‌مان است. غيرطبيعي را در معنايي منفي به كار مي‌برم؛ يعني ناسالم، معوج، غيرمنطقي و ‌بيمارگونه. اين جهان جنسي غيرطبيعي، محصول تلاقي سياست‌ها و رفتار سي‌ساله‌ي نظام جمهوري اسلامي يا وضعيت جاري دنياي معاصر در حوزه‌هاي سكس، پوشش ـ حجاب، ازدواج و جنسيت است. فعلاً در اين باره نمي‌خواهم توضيح بدهم، بلكه مي‌خواهم پيشنهاد كنم اگر از آدم‌هايي هستيد كه جهان جنسي ايراني معاصر براي‌تان مسأله است حتماً ويژه‌نامه‌ي پنجاه‌ودوصفحه‌ايِ شماره‌ي مرداد و شهريور ‌مجله‌ي «هابيل» يا به قول خودشان «پاطوق شماره‌ي هشت» را بخوانيد.
«هابيل»، نشريه‌اي «سياسي ـ اجتماعي پيرامون تاريخ و فرهنگ انقلاب اسلامي» است كه توسط گروهي از جوان‌ترهاي هوادار اصول‌گرايي منتشر مي‌شود. مجله به‌هيچ‌وجه شكل خبري و گزارشي ندارد. ساختار آن شبيه مجله‌هاي دانش‌جويي، اما محتوایش بسيار جدي و پُرملاط و گرافيك‌اش هم جذاب است. شايد خواندن آن دانش جديدي نيافريند اما منبع بسيار ارزش‌مندي براي شناخت دغدغه‌هاي فردي و اجتماعي گروهي از جوانان مؤمن به نظام ولايت فقيه است كه نه آن‌قدر نزديك به قدرت هستند كه به توجيه افتاده باشند و نه آن‌قدر دور از قدرت هستند كه دغدغه‌ي مصلحت نظام را نداشته باشند. همين معلق‌ماندن ميان مركز و حاشيه‌ي قدرت باعث شده آن‌ها به خوبي تناقضات جهان جنسي مخلوق نظام جمهوري اسلامي را درك كنند.
ويژه‌نامه‌ي «ما و جنسيت و امر جنسي» به بهانه‌ي بحث‌هاي اخير درباره‌ي حجاب اجباري منتشر شده و حاوي تحليل‌ها، اعترافات و توصيه‌هاي صريح و گاه تكان‌دهنده‌اي است كه معذب‌بودن اين مؤمنان جوان را از وضعيتي كه نظام محبوب‌شان آفريده نشان مي‌دهد. مسأله براي‌شان جدي است، سرسري و شعاري و نقلي حرف نمي‌زنند. به همين دليل خواندن آن براي كساني كه به سه‌گانه‌ي حجاب و سكس و جنسيت در ايران امروز علاقه‌مند اند بسيار مفيد خواهد بود.
نقل از: وبلاگ «ساز مخالف»